ویژه داوطلبان آزمون سراسری
 

مقررات وظيفه عمومي براي شركت در آزمون سراسري سال 1398

داوطلبان مرد که در آزمون سراسري سازمان سنجش آموزش سال 1398 شرکت میکنند، لازم است به هنگام پذيرش در دانشگاه (قبولي قطعي و ثبت نام) يكي از شرايط زير را از لحاظ وضعيت مشموليت و مقررات وظيفه عمومي دارا باشند درغير اين صورت مجاز به ادامه تحصيل نخواهند بود .

1-كارت پايان خدمت هوشمند .

2-  كارت معافيت دايم هوشمند (كفالت ، پزشكي ، ايثارگران و موارد خاص).

3- مشمولان داراي برگ معافيت موقت بدون غيبت (پزشكي،كفالت و ساير ...) در مدت اعتبار آن .

 

تبصره :

در صورت قبولی مشمولان می بایست ، مجوز لازم جهت ثبت نام در دانشگاه را از معاونت وظیفه عمومی محل استقرار دانشگاه اخذ نمایند . در صورتی که مدت اعتبار معافیت موقت به اتمام برسد دانشجو در صورت احراز شرایط می تواند معافیت تحصیلی اخذ نماید در غیر اینصورت شرایط ادامه تحصیل را نخواهد داشت .


4- دانش آموزان سال آخر دوره متوسطه (پیش دانشگاهی) كه به صورت حضوری و پیوسته مشغول به تحصيل بوده و تا تاريخ 31/6/98 در سنوات مجاز تحصيلي فارغ التحصيل مي شوند .

5- فارغ التحصيلان مقطع متوسطه (دارای مدرک پیش دانشگاهی) بشرط اتمام تحصيل حداكثر تا 20 سالگي بصورت پيوسته و حضوري(مدارس روزانه،بزرگسالان و آموزش از راه دور) و در صورتی که  وارد غيبت نشده باشند.

 

6- دانش آموزاني كه قبل از سن مشموليت ( قبل از 18سالگي تمام ) موفق به اخذ پيش دانشگاهي به صورت حضوري يا غيرحضوري ( داوطلب آزاد )شده باشند به شرط نداشتن غيبت.

توضيح : دانش آموزاني که در سن17 سالگی و قبل از سن مشموليت موفق به اخذ ديپلم يا  پيش دانشگاهي مي شوند چنانچه حداكثر تا شش ماه پس از رسيدن به سن مشموليت (18سالگي تمام) وارد دانشگاه شوند مجاز به ادامه تحصيل مي باشند در غيراين صورت به دليل ورود به غيبت ،مجاز به ادامه تحصيل نخواهند بود . مگر اين كه در مهلت شش ماه معرفي ، خود را از طريق يكي از دفاتر پليس +10 به وظيفه عمومي معرفي كرده و داراي برگ اعزام بدون غيبت باشند .

 

7- مشمولان دوره متوسطه يا پيش دانشگاهي که در سنوات مجاز تحصیلی بعنوان دانش آموز رسمی فارغ التحصیل شده و داراي برگ آماده به خدمت بدون غيبت بوده كه تاريخ اعزام آنان سپري نشده باشد .

تبصره: افرادي كه تاريخ اعزام به خدمت آنان قبل از اعلام قبولي يا پذيرش در دانشگاه  مي‌باشد، لازم است برابر ضوابط مربوط نسبت به تمديد موعد اعزام خود اقدام نمايند درغير اين صورت به دليل ورود به غيبت، شرايط ادامه تحصيل را از دست خواهند داد. درضمن افرادي كه درموعد اعزام(مندرج در برگ آماده به خدمت) به خدمت اعزام مي‌شوند در صورت پذيرش در  مقاطع كارشناسي وبالاتر، جهت ادامه تحصيل از خدمت ترخيص خواهند شد.

 

 8- كاركنان وظيفه (سربازان در حال خدمت) بدون غيبت اوليه دارای مدرک پیش دانشگاهی حضوری و پیوسته (دانش آموز رسمی) به شرطي كه در مقاطع كارشناسي و بالاتر پذيرفته شوند .

 9-كاركنان وظيفه اي كه خدمت دوره ضرورت آنان تا تاريخ 31/6/98 به پايان مي رسد.( اين دسته از افراد بايد به هنگام ثبت نام در دانشگاه ، گواهي يا كارت پايان خدمت ارائه نمايند ).

 10- طلاب علوم ديني دارنده مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی داراي معافيت تحصيلي حوزه.

تبصره :  به شرطی که مرکز مدیریت حوزه های علمیه یا مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان و یا اصفهان تأییدنمایندكه طلبه قادر است ضمن اشتغال به تحصیل در حوزه به موازات آن در دانشگاه نیز تحصیل کند، با همان معافیت تحصیلی حوزه،اشتغال به تحصیل وی در دانشگاه بلامانع است . بدیهی است هر موقع حوزه علمیه،معافیت تحصیلی طلبه ای را خاتمه یافته اعلام کند ادامه تحصیل وی در دانشگاه منوط به اجازه سازمان وظیفه عمومی و صدور معافیت تحصیلی دانشگاهی است . این گونه دانشجویان برای ثبت نام در هر ترم تحصیلی باید موافقت نامه حوزه علمیه مربوط را ارائه نمایند.

11-كاركنان پايور شاغل در نيروهاي مسلح با ارايه گواهي اشتغال به خدمت و موافقت از سازمان مربوط براي ادامه تحصيل .

12- دانشجويان انصرافي بدون غیبت چنانچه از تاریخ 22/8/90 (ابلاغ قانون جدید وظیفه عمومی) الزاماً یک بارانصراف از تحصیل داده باشند و تاریخ انصراف آنها نیز در سنوات اولیه بوده باشد و همچنين از تاريخ انصراف در دانشگاه و رشته قبلي تا زمان پذيرش در دانشگاه و رشته جديد بيش از يك سال سپري نشده باشد

 

تذکرات مهم:                                                                                                                                                                 

1- مشمولان غايب مجاز به ادامه تحصيل نمي باشند و درصورت شركت در آزمون و قبولي در آن، معافيت تحصيلي براي آنان صادر نگرديده و دانشگاه‌ها مجاز به ثبت نام از آنها نمي باشند .

2- دانشجويان اخراجي دانشگاه‌ها تا پايان خدمت دوره ضرورت يا اخذ معافيت دايم، مجاز به ادامه تحصيل نمي باشند.( به جز افرادي كه قبل از ورود به سن مشموليت اخراج شده اند).

3- معافيت تحصيلي براي هرمقطع فقط يكبار صادر مي‌شود، بنابراين فارغ التحصيلان هر مقطع مجاز به تحصيل مجدد در همان مقطع نمي‌باشند. همچنين فارغ التحصيلان  مقطع كارداني مجاز به شروع به تحصيل در مقاطع كارشناسي پيوسته ، كارشناسي ارشد پيوسته و دكتري پيوسته نمی باشند و نيز فارغ التحصيلان مقطع كارشناسي مجاز به شروع به تحصيل در مقطع كارشناسي ارشد پيوسته و دكتري پيوسته پزشكي ، دندانپزشكي ،داروسازي و دامپزشكي نيستند .

4- ترخيص سربازان حين خدمت صرفاً جهت ادامه تحصيل در مقطع كارشناسي و بالاتر  مجاز بوده و ترخيص آنان جهت تحصيل در مقطع كارداني مجاز نمي باشد .

5- دانشجوياني كه تمايل به انصراف و شروع به تحصيل مجدد دارند، در طول تحصيلات دانشگاهي (از ديپلم تا دكتري) فقط يكبار مجاز به انصراف مي باشند مشروط به اين كه در سنوات اولیه تحصيلي انصراف داده و از زمان انصراف تا شروع به تحصيل مجدد بيش از يك سال سپري نشده باشد .

6- دانشجويان مقاطع كارشناسي و بالاتر پيوسته كه پس از انصراف يا اخراج با اخذ مدرك مقطع پايين تر و بدون رعایت سقف سنوات تحصيلي، فارغ التحصيل شناخته مي شوند تا پايان خدمت دوره ضرورت يااخذمعافيت دايم، مجاز به ادامه تحصيل نمي‌باشند . مگر با رعایت تبصره (1) ماده (7) آیین نامه اجرایی معافیت تحصیلی مشروط به رعایت سقف مجاز سنوات تحصیلی اولیه مقطع فارغ التحصیل شده، مجاز به ادامه تحصیل در مقطع بالاتر شناخته شوند. (یعنی مقطع کاردانی معدل را حداکثر دو سال و نیم فارغ التحصیل شده باشند)

7-كاركنان وظيفه مجاز به تحصيل همزمان با انجام خدمت نيستند. اين افراددرصورت قبولي دردانشگاه و داشتن شرايط ادامه تحصيل، از خدمت ترخيص خواهند شد .

 

8- تمامی پذیرفتگان کنکور سراسری سال 1398 ملزم هستند جهت اخذ مجوز ثبت نام،  از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی ( پلیس+10 ) شهرستان محل قبولی دانشگاه نسبت به اخذ معافیت تحصیلی اقدام نمایند در غیر اینصورت از ادامه تحصیل آنان ممانعت بعمل خواهد آمد.

 

9- سنوات مجاز تحصيل در مقاطع مختلف تحصيلي براي دانشجويان ورودي سال  90 و بعد از آن برابر جدول زير مي باشد:

مقطع تحصیلی مدت مجاز سنوات تحصیلی
کاردانی 2.5 سال
کارشناسی ناپیوسته 3 سال
کارشناسی ارشد ناپیوسته 3 سال
کارشناسی پیوسته 5 سال
کارشناسی ارشد پیوسته 6 سال
دکتری پزشکی پیوسته 8 سال
دکتری تخصصی 6 سال