سوالات متداول ایرانیان خارج از کشور
 

1 دانش آموزان و دانشجويان خارج از كشور در صورت فراغت ، اخراج ويا ترك تحصيل تا چه مدت مي بايست خود را به وظيفه عمومي معرفي نمايند؟

- اينگونه مشمولان حداكثر 1 سال از تاريخ فراغت ، اخراج يا ترك تحصيل فرصت دارند خود رابه وظيفه عمومي معرفی نمایند .

 -2آيا مشمولي كه داراي معافيت تحصيلي دانش آموزي يا دانشجويي خارج از كشوراست مي تواند به دفعات متعدد به كشور مسافرت نمايد؟

- صدور مجوز تردد سالانه برای این گروه از مشمولان در اختیار وزارتخانه های مربوطه می باشد و تردد مشمولان در سنوات مجاز تحصیلی میسر بوده و دفعات تردد نباید مانعی برای تحصیل در سنوات مجاز باشد .

 -3سنوات تحصيل دانشجويان در خارج از كشور چگونه مي باشد؟

- سنوات تحصیلی دانشجویانی که با مجوز وظیفه عمومی از کشور خارج شده اند و دارای معافیت تحصیلی می باشند ، همانند دانشگاه هاي داخل كشور مي باشد وفرقي باهم ندارند.   سنوات  کارشناسی ارشد ناپیوسته  حداکثر 3 سال ، سنوات دکترای تخصصی  حداکثر 6 سال  می باشد .


  -4 آيا دانشجويان انصرافي در خارج از كشور حق تحصيل مجدد را دارند؟

- کلیه دانشجویان دانشگاه های داخل و خارج از کشور که دارای معافیت تحصیلی می باشند، در طول دوره تحصیل (از دیپلم تا دکتری )، فقط یکبار حق انصراف داشته و با شرط اينكه 1سال ازتاريخ انصراف آنان سپري نشده باشد ، ثبت نام و صدور معافیت تحصیلی در دانشگاه جدید (مورد تایید وزارتخانه های علوم و تحقیقات ، بهداشت و آموزش پزشکی ) بلا مانع می باشد .
 -5دربازگشت از سفر هاي خارج از كشور با مشمولاني كه به موقع به كشور وارد شده ليكن با تاخير خود را به وظيفه عمومي معرفي نموده اند چگونه رفتار خواهد شد؟

- از شش ماه تا يكسال از خروج مجدد ايشان جلوگيري خواهد شد .


  -6  شرایط صدور معافیت تحصیلی برای دانش آموزانی که قبل از سن مشمولیت از کشور خارج شده اند چیست ؟

- چنانچه دانش آموز قبل از سن مشمولیت مقیم خارج از کشور باشد، باید با اخذ گواهی اشتغال به تحصیل از دبیرستان مربوطه و تایید آن توسط نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در محل اقامت ،مدارک را به مرکز امور بین الملل مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش ارسال و پس از درخواست معافیت تحصیلی این وزارت خانه ،در صورت تایید سازمان وظیفه عمومی معافیت تحصیلی صادر گردد .
 -7در چه مقطع تحصیلی می توانیم برای ادامه تحصیل در خارج از کشور مجوز بگیریم؟

- صدور مجوز خروج به منظور ادامه تحصیل در خارج از کشور صرفا برای فارغ التحصیلان لیسانس و بالاتر(تامقطع دکترای غیر پزشکی و تخصصی پزشکی ) که  فاقد غیبت  باشند ، پس از پذیرش در دانشگاه های خارج از کشور مورد تایید وزارت علوم و تحقیقات و یا وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی  و با سپردن وثیقه به وظیفه عمومی ، امکان پذیر می باشد.
 -8  شرایط صدور معافیت تحصیلی برای مشمولانی که در خارج از کشور دیپلم اخذ کرده اند و متقاضی تحصیل در دانشگاه های کشور خارجی هستند ،چیست؟

- این گونه مشمولان چنانچه در رشته ودانشگاه هایی که مورد تایید (وزارت علوم ،تحقیقات و فناوری یا وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی) باشد و به شرط عدم ورود به غیبت ،مشغول تحصیل شوند پس از درخواست معافیت تحصیلی توسط وزارت علوم و تحقیقات و یا وزارت بهداشت ،درمان و آموزش پزشکی تا رسیدن به درجه دکتری می توانند از معافیت تحصیلی بهره مند شوند .
 -9 شرایط  انتقال  دانشجویانی که با استفاده از معافیت تحصیلی در خارج از کشور مشغول به تحصیل هستند به کشور براساس چه معیاری خواهد بود ؟

- شرط انتقال دانشجویان ذکر شده این است که از تاریخ شروع به تحصیل آنان در دانشگاه خارج از کشور بیش از یکسال سپری نشده باشد و با ارائه مدارک انصراف از دانشگاه خارج از کشور توسط وزارت علوم ، موافقت نامه دانشگاه مقصد (ایران) و نامه درخواست وزارت علوم و تحقیقات یا وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی یا سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی موضوع توسط سازمان وظیفه عمومی بررسی شده و معافیت تحصیلی صادر می گردد.
 -10لازمه صدور معافیت تحصیلی برای دانش آموزان خارج از کشور چیست؟

- ایرانیان مقیم خارج از کشور ، فرزندان مامورین ثابت دولت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور و همچنین کسانی که قانونا تحت کفالت ، یا ولایت قانونی آنها می باشند ، چنانچه قبل ا زورود به  سن مشمولیت از کشور خارج  شده باشند و در یکی از مدارس ایرانی یا خارجی مورد تایید آموزش وپرورش شروع به تحصیل  نمایند در این صورت می توانند ازتاریخ شروع به  تحصیل در مدارس خارج از کشور از معافیت تحصیلی بهره مند می شوند و ادامه تحصیل آنان ا سقف یک سال پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی خارج از کشور که مورد  تایید وزارتخانه های علوم یا بهداشت هستند بلامانع می باشد .
 -11دانشجویانی که با استفاده از معافیت تحصیلی در خارج از کشور به تحصیل اشتغال دارند .چنانچه درحین تحصیل به کشور مراجعت کنند ،ظرف چه مدت باید از کشور خارج شوند ؟

- دانشجویانی که با استفاده از معافیت تحصیلی در خارج از کشور تحصیل می کنند ، می توانند هر چند بار به کشور تردد کنند به شرط اینکه هر بار توقف آنان در داخل کشور بیش از سه ماه نباشد و چنانچه توقف بیشتر از سه ماه داشته باشند میبایست از سازمان وظیفه عمومی مجوز اخذ  کنند .

تبصره : چنانچه دانشجویی برای بازگشت به محل تحصیل به مدت بیشتری نیاز داشته باشد ، براساس  پیشنهاد وزارت خانه های علوم یا بهداشت و موافقت سازمان وظیفه عمومی ناجا این مدت با رعایت سقف مجاز تحصیل قابل تمدید خواهد بود .

12- نحوه رسیدگی به درخواست مشمولانی که با اخذ معافیت تحصیلی به  خارج از کشور اعزام شده اند چگونه است؟

- مشمولانی که با اخذ معافیت تحصیلی به خارج از کشور اعزام شده اند و در حال تحصیل می باشند به عنوان مقیم کشور محل تحصیل محسوب نمی گردند لذا لازم است نسبت به ثبت درخواست معافیت پزشکی و کفالت از طریق دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس +10) داخل کشور اقدام نموده و همانند سایر مشمولان به درخواست آنها رسیدگی خواهد شد .
 
13- آیا برای دوره تافل معافیت تحصیلی صادر میگردد؟

- به افرادیکه در سن مشمولیت بوده ودر خارج از کشور دوره تافل را سپری میکنند معافیت تحصیلی تعلق نخواهد گرفت .

14- دانشجویانی که معافیت تحصیلی خارج دریافت می کنند ؟ حداکثر تا چه مدت می توانند از کشور خارج شده ودر دانشگاه مربوطه مشغول به تحصیل شوند .
- دانشجویانی که معافیت تحصیلی خارج اخذ  می کنند باید ظرف  تا 6 ماه  از تاریخ صدور معافیت ،به تحصیل در خارج اشتغال یابند  و عدم اشتغال به تحصیل تا پایان مدت یاد شده ، انصراف از تحصیل تلقی شده و معافیت تحصیلی آنان لغو می گردد.
تبصره : چنانچه امکان خروج از کشور و اشتغال به تحصیل مشمولان در مهلت تعیین شده به دلایل موجه فراهم نگردد ، با تایید وزارت خانه های علوم و بهداشت ر، این مهلت تا شش ماه دیگر قابل تمدیید است .

15-  - دانش آموزان که معافیت تحصیلی خارج دریافت می کنند . حداکثر تا چه مدت می توانند از کشور خارج شده ودر دانشگاه مربوطه مشغول به تحصیل شوند ؟
- دانش آموزانی  که معافیت تحصیلی خارج اخذ  می کنند حداکثر تا 3  ماه می توانند از کشور خارج و در مدارس مورد تایید آموزش و پرورش  مشغول به تحصیل شوند . در غیر اینصورت معافیت تحصیلی آنان لغو خواهد شد .
تبصره : چنانچه دانش آموزی برای بازگشت به محل تحصیل به مدت بیشتری نیاز داشته باشد ، بر حسب پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش و موافقت سازمان این مدت حداکثر تا سه ماه دیگر قابل تمدید خواهد بود .
16-  دانشجویان  دارای  معافیت تحصیلی  خارج از کشور  می توانند از قانون تردد مشمولان خارج از کشور بهره مند شوند .
- دانشجویان دارای معافیت تحصیلی  خارج از کشور فقط می توانند از قانون تردد دانش آموزی یا دانشجویی بهره مند شوند وسنوات تحصیلی شامل سه سال اقامت در خارج از کشوربرای تردد  محسوب نمی شود .