اعلام جزئیات بیشتر در خصوص کسرخدمت ایثارگری
 

اعلام جزئیات بیشتر در خصوص کسرخدمت ایثارگری


به گزارش معاونت اجتماعی سازمان وظیفه عمومی ناجا ، این سازمان طی اطلاعیه ای اعلام داشت :دراجرای بند (د) ماده 88 قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه،تعداد حداکثر 20 هزار نفراز فرزندان ایثارگران که دارای بیشترین درصد جانبازی،آزادگی و رزمندگی هستند و یا تجمیع امتیاز جانبازی ، رزمندگی و آزادگی آنان به بالاترین امتیاز برسد از تسهیلات کسر خدمت بهره مند می شوند .


برای تعیین افراد واجد شرایط دارای اولویت برای هر سال ، کلیه جانبازان،آزادگان و رزمندگان می بایست براساس زمان بندی ذیل با مراجعه به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک انتظامی (پلیس + 10 ) نسبت به ثبت درخواست خود اقدام نمایند.


براساس زمان بندی،جانبازان و آزادگان از تاریخ یازدهم تا بیست آذرماه و ایثارگران دارای سابقه حضور در مناطق عملیاتی و جبهه ، از بیست آذر ماه تا دهم دی ماه مهلت ثبت نام خواهند داشت .


به منظور ثبت دقیق اطلاعات اولیه ضروری است ایثارگران و یا هر فردی از اعضاء خانواده آنان که برای ثبت نام اولیه به دفاتر (پلیس +10) مراجعه می کنند ، مدارک شناسایی معتبر مانند: شناسنامه ، کارت ملی و ...... را نیز به همراه داشته باشند.


 طبق مقررات کسرخدمت ایثارگری به ازای هر ماه حضور در جبهه یا هر ماه اسارت و یا به ازای هر درصد جانبازی والدین یک ماه از خدمت سربازی فرزندان آنان به شرط آنکه جزء اولویت های تعیین شده باشند،کسرخواهد شد.


از تاریخ 19/9/96 اجرای کسر خدمت ایثارگری صرفا در چارچوب مقررات جدید بوده لذا کلیه مشمولانی که تا  قبل از نوزدهم آذر ماه امسال به خدمت سربازی اعزام شده اند ، اگر جزء اولویت های مشخص شده سال جاری قرار گرفته باشند ، می توانند از امتیازات فوق بهره مند شوند و اگر به هر علت جزء این اولویت ها در امسال نباشند ، می توانند از کسرخدمت با مقررات قبلی بهره مند شوند.


آن دسته از مشمولان که کسر خدمت ایثارگری والدین آنان به 24  می رسد اگر چنانچه بر اساس امتیازات افراد متقاضی در آن سال،در اولویت بهره مندی از کسرخدمت تعیین شوند ، کارت معافیت دریافت کرده و می بایست متعهد گردند تا چنانچه ظرف مدت 5 سال برای گذراندن آموزش رزم مقدماتی نظامی فراخوان شدند ، خود را به همین منظور معرفی کنند.


این اطلاعیه با اشاره به این مطلب که نداشتن غیبت مهمترین شرط برای بهره مندی ازکسر خدمت‌های مربوط به رزمندگی، جانبازی و آزادگی است،افزود: اولویت بهره مندی از کسرخدمت برای واجدین شرایطی که بالاترین امتیاز را دارند به ترتیب با کارکنان وظیفه در حال خدمت،مشمولان غیر غایب دارای برگ آماده به خدمت درهر سال می باشد و در صورت تکمیل نشدن ظرفیت (بیست هزار نفر)، با مشمولین دارای معافیت تحصیلی خواهد بود .


از آنجا که سربازان امریه متعهد به انجام دو سال خدمت می‌ باشند لذا کسر خدمت به آنها تعلق نمی‌گیرد و آنها موظفند زمانی را که متعهد به انجام خدمت شده‌اند را سپری کنند.


برابر مقررات ابلاغی،آن دسته از کارمندان دولت که در طول دوران هشت سال دفاع مقدس در مناطق عملیاتی و در زمینه خدمات پشتیبانی مشغول انجام وظیفه بوده اند و همچنین کارمندان نیروهای مسلح نیز که در طرحی به نام امام حسن مجتبی (ع) حضور داشتند جزو واجدین شرایط محسوب می‌شوند که جزئیات این طرح نیز به اطلاع مراکز خدمتی آنها رسیده است. مثلا ممکن است در زمان جنگ تحمیلی فردی در سیستان و بلوچستان حضور داشته که این فرد نیز جزو واجدین شرایط محسوب می‌شود یا افرادی که پس از پایان جنگ در مناطق عملیاتی کردستان حضور داشتند هم می‌توانند از چنین تسهیلاتی استفاده کنند که جزئیات آن و شرایط کامل آن به اطلاعشان رسیده است.